USB czy Jack?

2019-06-06

USB czy Jack?


Wojny towarzyszyły ludzkości od zawsze. Dzięki Bogu najczęstsze wojny jakie dzisiaj oglądamy to te, pomiędzy graczami w grach wideo lub ludzi w Internecie. Tematem sporu może być praktycznie wszystko. Zakończenie serialu odmienne od wyobrażenia widzów, inny gust muzyczny lub śmieszny wpis na mediach społecznościowych - wszystko może rozpętać wojnę. W środowisku graczy od dawna trwa walka pomiędzy zwolennikami słuchawek z wejściem analogowym typu Jack i tymi przekonanymi nad wyższością casque USB. Którzy mają rację? Przekonajmy się.Jack 3.5mm


Źródłem dźwięku w przypadkach słuchawek ze złączem analogowym “mini jack” jest przeważnie wbudowany układ dźwiękowy Realtec, którego jakość nie powala. W lepszych jednostkach jest to układ Realtec 1150, który dostarcza dźwięk charakteryzujący się o wiele lepszą jakością. Przy dodatkowych kartach dźwiękowych i odpowiednich słuchawkach możemy uzyskać dźwięk nawet studyjnej jakości. Jest to bardzo duża zaleta. W dodatku słuchawki ze złączem Jack 3.5mm są o wiele bardziej uniwersalne, ponieważ możemy je podłączyć praktycznie wszędzie. Szczególnie przydatne jest to, gdy chcemy posłuchać muzyki będąc poza domem, gdzie dysponujemy przeważnie jedynie naszym telefonem. W przypadku casque USB nie jest to możliwe.


Złącze USB


Kiedy jednak nie mamy zamiaru używać słuchawek poza domem, a nasz komputer nie posiada zbyt dobrego układu dźwiękowego, warto sięgnąć po casque USB. Dlaczego? Otóż słuchawki te charakteryzują się wbudowanym układem dźwiękowym , więc wystarczy, ze podłączymy nasze słuchawki i możemy cieszyć się jakością ich dźwięku. W dodatku mikrofon często jest o niebo lepszy, niż w przypadkach słuchawek ze złączem mini jack. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość zmiany ustawień dźwięku (dzięki dołączonemu programowi) oraz efekty świetlne, które możliwe są dzięki charakterystyce złącza USB. Na rynku jest wiele słuchawek, które oferują wszystkie powyższe opcje i nie są one z najwyższych półek cenowych. Często słyszy się (szczególnie od zwolenników złącza mini jack), że wbudowane układy dźwiękowe w słuchawkach wcale nie dostarczają powalającego dźwięku, lecz wszystko to zależy od jakości ich wykonania i oczywiście od ceny, jaką na nie wydamy.


Która ze stron ma rację? Prawdę mówiąc, to żadna. Wszystko zależy od naszych preferencji i sprzętu, którym dysponujemy. Jeśli mamy dobre układy dźwiękowe (lub dodatkowe karty dźwiękowe) oraz cenimy sobie mobilność to wybór jest prosty - Jack 3.5mm. Jednak, jeśli słuchawek używamy tylko w domu, a nasz układ dostarczający dźwięk jest słaby to warto sięgnąć po casque USB. Warto zatem skończyć spór pomiędzy zwolennikami tych dwóch złączy i zrozumieć, że każdy z nas ma swoje preferencje.